Latvijas Futbola federācija: Futbola sirds Latvijā

Latvijas Futbola federācija (LFF) ir vairāk nekā tikai organizācija – tā ir mūsu futbola sirds, kas jau vairāk nekā gadsimtu pulsē ar nācijas sporta ritmu. Kopš 1921. gada LFF ir bijusi ne tikai futbola pārvaldniece, bet arī iedvesmas avots neskaitāmām paaudzēm. Tā ir platforma, kur tiek kalti sapņi par lielajiem laukumiem, veidotas leģendas un radīti neaizmirstami mirkļi.

LFF loma sniedzas tālu pāri laukuma robežām. Tā ir vienotības veicinātāja, kas apvieno cilvēkus no visiem Latvijas novadiem zem futbola karoga. No Virslīgas spēlēm līdz bērnu treniņiem mazos ciematos – LFF strādā, lai futbols būtu pieejams ikvienam. Šī neatlaidība ir radījusi pamatu mūsu nacionālās izlases panākumiem un iedvesmojusi tūkstošiem jauno talantu sekot saviem sapņiem. LFF rūpējas par 20,000 reģistrētu spēlētāju un vada vairāk nekā 300 klubus visā valstī, veicinot futbola attīstību un popularitāti Latvijā.

LFF vēsture: No 1921. gada līdz mūsdienām

Latvijas Futbola federācijas (LFF) vēsture ir kā aizraujošs ceļojums cauri laikiem, atspoguļojot mūsu valsts likteni un futbola attīstību. Tā aizsākās 1921. gada 19. jūnijā, kad tika dibināta Latvijas Futbola savienība (LFS), kļūstot par pirmo sporta organizāciju jaunajā valstī. Interesanti, ka par pirmo LFS priekšsēdētāju kļuva britu pavalstnieks Harolds Trevenens Holls, apliecinot starptautisko ietekmi jau organizācijas pirmsākumos.

1922. gadā LFS organizētajās Latvijas meistarsacīkstēs jau piedalījās 12 biedrības ar 22 komandām un 479 futbolistiem – ievērojams skaits jaunajai organizācijai. 1923. gadā Latvija tika uzņemta FIFA, bet 1927. gadā izveidota Latvijas meistarsacīkšu Virslīga, kas kļuva par valsts augstāko futbola līgu. Šis periods iezīmēja strauju futbola popularitātes pieaugumu Latvijā, ar vairāk nekā 5000 reģistrētiem spēlētājiem 1930. gadu sākumā.

“Latvijas Futbola federācijas vēsture atspoguļo mūsu valsts likteni – tā ir stāsts par izturību, atjaunošanos un nepārtrauktu virzību uz priekšu. No pirmajām dienām 1921. gadā līdz mūsdienām, LFF ir bijusi Latvijas futbola stūrakmens,” uzsver LFF vēstures pētnieks Jānis Kalnmačs. “Piemēram, 1938. gadā Latvijas izlase sasniedza savu pirmo nozīmīgo starptautisko panākumu, uzvarot Baltijas kausā, kas liecināja par mūsu futbola potenciālu.”

Diemžēl 1940. gadā, līdz ar Latvijas okupāciju, LFS darbība tika pārtraukta. Tomēr futbola gars Latvijā neizzuda. Pēc 50 gadu pārtraukuma, 1990. gada 19. augustā, organizācijas darbība tika atjaunota ar jaunu nosaukumu – Latvijas Futbola federācija. Par pirmo atjaunotās LFF prezidentu kļuva Vladimirs Ļeskovs, kurš veicināja strauju futbola attīstību neatkarīgajā Latvijā.

1991. gada 7. decembrī LFF tika uzņemta par FIFA pagaidu locekli, bet pilntiesīga dalība apstiprināta 1992. gada 2. jūlijā Cīrihē. Tā paša gada 25. jūnijā Latvija tika uzņemta arī UEFA, simboliski atgriežoties Eiropas futbola saimē. Šis bija nozīmīgs solis Latvijas futbola atdzimšanā, atverot durvis starptautiskām sacensībām un attīstības iespējām.

Kopš tā laika LFF ir piedzīvojusi strauju attīstību, organizējot vietējos čempionātus, attīstot jaunatnes programmas un gūstot panākumus starpt

LFF struktūra un pārvaldība

Latvijas Futbola federācijas (LFF) struktūra ir rūpīgi veidota, lai nodrošinātu efektīvu un caurskatāmu futbola pārvaldību valstī. Tā aptver plašu darbības spektru, sākot no stratēģiskās plānošanas līdz pat ikdienas operatīvajiem jautājumiem. LFF struktūra veicina futbola attīstību visos līmeņos, no amatieru un bērnu futbola līdz profesionālajam līmenim un nacionālajai izlasei.

StruktūrvienībaGalvenās funkcijasAtbildīgā personaValdeStratēģiskā vadība un lēmumu pieņemšanaVadims ĻašenkoĢenerālsekretariātsIkdienas operāciju pārvaldība, starptautiskā sadarbībaEdgars PukinsksTehniskais departamentsTreneru izglītība, talantu attīstība, metodikas izstrādeDainis KazakevičsSacensību nodaļaTurnīru organizēšana, tiesnešu koordinācijaMāris RītelisFinanšu departamentsBudžeta plānošana, grāmatvedība, sponsoru piesaisteIlze Liepiņa

LFF Valde ir augstākā lēmējinstitūcija, kas nosaka federācijas stratēģisko virzienu un pieņem svarīgākos lēmumus. Tā sastāv no 9 locekļiem, kurus ievēl LFF kongress. Valde regulāri tiekas, lai apspriestu aktuālos jautājumus un pieņemtu lēmumus par futbola attīstību Latvijā. Ģenerālsekretariāts nodrošina ikdienas darbības koordināciju un valdes lēmumu īstenošanu. Tas pārrauga visas LFF struktūrvienības un veicina to efektīvu sadarbību, kā arī uztur kontaktus ar starptautiskajām futbola organizācijām.

Tehniskais departaments ir atbildīgs par treneru izglītošanu un jauno talantu attīstību. Tas organizē regulārus kursus un seminārus treneriem, izstrādā mācību programmas un uzrauga talantīgāko jauno spēlētāju izaugsmi. Departaments arī veic pētījumus un izstrādā jaunas metodikas futbola attīstībai. Sacensību nodaļa rūpējas par visu līmeņu turnīru organizēšanu, sākot no bērnu futbola līdz pat Virslīgai. Tā koordinē tiesnešu darbu un nodrošina sacensību godīgu norisi. Finanšu departaments nodrošina LFF finanšu pārvaldību, budžeta plānošanu un kontroli, kā arī veic grāmatvedības uzskaiti un strādā pie sponsoru un partneru piesaistes, lai nodrošinātu stabilu finans

Latvijas futbola izlases

Latvijas futbola izlases ir mūsu valsts sportiskā lepnuma iemiesojums un LFF neatlaidīgā darba augstākais rezultāts. Šīs komandas ne tikai pārstāv Latviju starptautiskajā arēnā, bet arī iedvesmo tūkstošiem jauno futbolistu visā valstī. Vīriešu nacionālā izlase ir Latvijas futbola flagmanis, kas 2004. gadā sasniedza vēsturisku panākumu, kvalificējoties Eiropas čempionāta finālturnīram. Kopš tā laika izlase ir piedzīvojusi gan kāpumus, gan kritumus, taču tās cīņasspars un neatlaidība turpina iedvesmot fanus. Pēdējos gados vīriešu izlase ir uzrādījusi pozitīvu dinamiku, uzlabojot savus rezultātus UEFA Nāciju līgā un kvalifikācijas turnīros.

Sieviešu nacionālā izlase pēdējos gados ir pieredzējusi strauju izaugsmi, atspoguļojot pieaugošo interesi par sieviešu futbolu Latvijā. 2023. gadā komanda sasniedza vēsturisku panākumu, pirmo reizi kvalificējoties UEFA Nāciju līgas B divīzijam. Šis sasniegums ir rezultāts mērķtiecīgam darbam un ieguldījumiem sieviešu futbola attīstībā. Izlases panākumi ir veicinājuši arī lokālo sieviešu futbola līgu izaugsmi, ar licencēto spēlētāju skaita pieaugumu par 30% pēdējo divu gadu laikā.

Jaunatnes izlases – U-21, U-19, U-17 un jaunākas – ir Latvijas futbola nākotnes pamats. Šīs komandas ne tikai attīsta jauno talantu prasmes, bet arī sniedz viņiem neatsveramu starptautisko pieredzi. 2023. gadā U-19 izlase pirmo reizi vēsturē iekļuva Eiropas čempionāta elites raundā, apliecinot, ka Latvijas jaunā paaudze spēj konkurēt ar Eiropas labākajām komandām. Šis sasniegums ir nozīmīgs solis ceļā uz nākotnes panākumiem un pierāda LFF jaunatnes programmu efektivitāti.

LFF nodrošina visām izlasēm nepieciešamo atbalstu – no mūsdienīgām treniņu bāzēm līdz augsti kvalificētiem treneriem. Īpaša uzmanība tiek pievērsta spēlētāju fiziskajai un mentālajai sagatavotībai, izmantojot jaunākās sporta zinātnes atziņas. Turklāt, LFF aktīvi strādā pie talantu identifikācijas un attīstības programmām, lai nodrošinātu nepārtrauktu spēlētāju plūsmu visām izlasēm. Šīs iniciatīvas ietver regulāras talantu skates, reģionālās attīstības centrus un sadarbību ar vietējiem klubiem, veidojot stabilu pamatu Latvijas futbola nākotnei.

Vīriešu nacionālā izlase

Latvijas vīriešu nacionālā izlase ir mūsu futbola lepnums, kas gadu gaitā piedzīvojusi gan spožus triumfus, gan sāpīgas neveiksmes. Neaizmirstamākais brīdis neapšaubāmi ir kvalificēšanās 2004. gada Eiropas čempionāta finālturnīram Portugālē. Šis sasniegums ne tikai ierakstīja Latviju futbola vēsturē, bet arī iedvesmoja veselu paaudzi jauno futbolistu. Vēl šodien daudzi atceras Māra Verpakovska vārtus pret Zviedriju, kas nodrošināja mums vietu turnīrā.

“Spēlēt Latvijas izlasē ir lielākais gods un atbildība, ko futbolists var piedzīvot. Katra spēle ir iespēja pierādīt sevi un iedvesmot jauno paaudzi sekot saviem sapņiem,” uzsver bijušais izlases kapteinis Kaspars Gorkšs, kurš 89 reizes pārstāvējis valsti starptautiskā līmenī.

Mūsdienu izlase turpina celt latiņu augstāk. 2023. gada UEFA Nāciju līgas spēlēs Latvija izcīnīja vairākas nozīmīgas uzvaras, tostarp pārsteidzošo 3:2 pret Moldovu, kur Roberts Uldriķis guva “hat-trick”. Šādi panākumi apliecina, ka Latvijas futbols turpina attīstīties un spēj konkurēt ar spēcīgām Eiropas komandām. Izlases jaunā paaudze, iedvesmojoties no iepriekšējiem sasniegumiem, cenšas radīt jaunus vēsturiskus momentus Latvijas futbolā.

Sieviešu nacionālā izlase

Latvijas sieviešu nacionālā izlase ir kļuvusi par spilgtu piemēru futbola attīstībai un dzimumu līdztiesībai sportā. Kopš 2018. gada, kad tika uzsākta mērķtiecīga sieviešu futbola attīstības programma, izlases sniegums ir ievērojami uzlabojies. 2023. gadā komanda sasniedza vēsturisku panākumu, pirmo reizi kvalificējoties UEFA Nāciju līgas B divīzijam, apliecinot Latvijas sieviešu futbola konkurētspēju Eiropas līmenī.

Izlases kapteines Karlīnas Miksones vārdi labi raksturo komandas garu: “Mēs spēlējam ne tikai par sevi, bet par visām Latvijas meitenēm, kurām futbols ir sapnis.” Šī attieksme ir pamats izlases panākumiem un sieviešu futbola popularitātes pieaugumam Latvijā. Statistika rāda, ka kopš 2018. gada reģistrēto sieviešu futbolistu skaits ir pieaudzis par 40%, apliecinot sporta veida augošo ietekmi. LFF aktīvi atbalsta šo attīstību, organizējot meiteņu futbola festivālus un treniņnometnes visā valstī. Šie pasākumi ne tikai veicina jaunu talantu atklāšanu, bet arī stiprina kopības sajūtu un iedvesmo nākamo paaudzi sekot saviem sapņiem futbolā.

Jaunatnes izlases

Latvijas jaunatnes izlases ir mūsu futbola nākotnes pamats, veidojot ceļu uz spēcīgu nacionālo komandu. Šīs izlases ne tikai attīsta jaunos talantus, bet arī sniedz viņiem neatsveramu starptautisko pieredzi. Pēdējos gados mūsu jaunieši ir guvuši ievērojamus panākumus dažādās vecuma grupās:

U-21 izlase: 2023. gadā sensacionāla uzvara pār Angliju (1:0) Eiropas čempionāta kvalifikācijā, pierādot spēju konkurēt ar pasaules līmeņa komandām U-19 izlase: Pirmoreiz vēsturē iekļuva Eiropas čempionāta elites raundā 2023. gadā, apliecinot jauno spēlētāju potenciālu U-17 izlase: 2022. gadā izcīnīja otro vietu Baltijas kausā, demonstrējot stabilu sniegumu reģionālā līmenī U-15 izlase: 2023. gadā uzvarēja starptautiskā turnīrā Polijā, pārspējot mājinieku komandu un citus spēcīgus pretiniekus

Šie sasniegumi liecina par LFF jaunatnes programmu efektivitāti un dod cerību Latvijas futbola nākotnei. Katrs jauno talantu panākums ir solis tuvāk spēcīgai nacionālajai izlasei un veicina futbola popularitāti valstī.

LFF organizētās sacensības

Latvijas Futbola federācijas organizētās sacensības veido mūsu valsts futbola ekosistēmas sirdi, piedāvājot plašu turnīru klāstu visiem spēles entuziastiem. Tonybet Virslīga, Latvijas augstākā līga, ir šīs sistēmas kroņa dārgakmens. 2023. gada sezonā tā piesaistīja vidēji 1500 skatītājus katrā spēlē, kas ir ievērojams 20% pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Šis kāpums liecina ne tikai par augošo interesi, bet arī par Virslīgas kvalitātes celšanos un futbola popularitātes pieaugumu Latvijā.

Optibet Nākotnes līga kalpo kā tilts starp amatieru un profesionālo futbolu. 2023. gadā tajā piedalījās 16 komandas, demonstrējot augstu konkurenci un spēles kvalitāti. Šī līga ir kļuvusi par nozīmīgu platformu jauno talantu attīstībai, veicinot plūstošu pāreju uz augstāko līmeni. Pēdējo divu gadu laikā vairāk nekā 30 spēlētāju no Nākotnes līgas ir pārgājuši uz Virslīgas komandām, apliecinot šīs līgas efektivitāti talantu izaugsmē.

11.lv Latvijas kauss izceļas ar savu unikālo formātu, ļaujot pat mazākajiem klubiem sapņot par lielo uzvaru. 2023. gada turnīrā piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 48 komandas no dažādiem Latvijas reģioniem. Šis turnīrs bieži kļūst par skatuvi neaizmirstamiem brīžiem un pārsteigumiem, piemēram, kad 2022. gadā Rēzeknes “RAFC” sensacionāli izslēdza titulēto “Riga FC”. Šādi notikumi ne tikai paaugstina sacensību prestižu, bet arī veicina futbola popularitāti reģionos.

Sieviešu futbolā LuckyBet Sieviešu līga ir kļuvusi par būtisku platformu talantu attīstībai. Pēdējo trīs gadu laikā dalībnieču skaits šajā līgā ir pieaudzis par 35%, atspoguļojot pieaugošo interesi. Šis pieaugums ir veicinājis arī sieviešu izlases snieguma uzlabošanos starptautiskajās sacensībās. 2023. gadā Latvijas sieviešu izlase sasniedza vēsturiski augstāko 92. vietu FIFA rangā, kas ir tiešs rezultāts vietējās līgas attīstībai.

LFF organizē arī plašu jaunatnes čempionātu klāstu dažādās vecuma grupās. Šīs sacensības ir būtiskas nākotnes izlašu spēlētāju veidošanā un kopējā futbola līmeņa celšanā valstī. Jaunatnes turnīros ik gadu piedalās vairāk nekā 5000 jauno futbolistu, veidojot stabilu pamatu Latvijas futbola nākotnei. Īpaši izceļams ir U-17

Tonybet Virslīga

Tonybet Virslīga ir Latvijas futbola elites skatuve, kur 10 spēcīgākās komandas cīnās par čempionu titulu. 2023. gada sezonā līga piesaistīja vidēji 1500 skatītāju katrā spēlē, kas ir 20% pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Šis kāpums liecina par augošo interesi un Virslīgas kvalitātes celšanos. Čempioni iegūst tiesības pārstāvēt Latviju UEFA Čempionu līgas kvalifikācijā, tādējādi Virslīga kalpo kā tramplīns uz Eiropas futbola eliti.

GadsČempionsVārti2023RFS682022Valmiera FC722021RFS792020Riga FC452019Riga FC52

Virslīga ir kļuvusi par būtisku platformu jauno talantu attīstībai, veicinot Latvijas futbola nākotnes izaugsmi un starptautisko konkurētspēju. Pēdējos gados vērojams arī vārtu guvumu pieaugums, kas liecina par komandu uzbrukuma spēles uzlabošanos un līgas kopējo līmeņa celšanos.

Citas līgas un kausi

Latvijas Futbola federācija rūpējas par plašu sacensību klāstu, kas aptver visus futbola līmeņus un vecuma grupas. Šīs sacensības veido stabilu pamatu Latvijas futbola ekosistēmai, nodrošinot iespējas gan topošajiem profesionāļiem, gan amatieriem. Lūk, galvenās LFF organizētās sacensības, izņemot jau minēto Tonybet Virslīgu:

Optibet Nākotnes līga: Otrā spēcīgākā līga valstī, kurā 2023. gadā cīnījās 16 komandas. Šī līga kalpo kā tramplīns talantīgiem spēlētājiem ceļā uz augstāko līmeni, veicinot jauno talantu izaugsmi. 11.lv Latvijas kauss: Iecienīts turnīrs ar unikālu formātu, kur pat mazākie klubi var sacensties ar grandu komandām. 2023. gadā tajā piedalījās rekordliels skaits – 48 komandas, apliecinot tā augošo popularitāti. LuckyBet Sieviešu līga: Augstākā sieviešu futbola līga Latvijā, kuras popularitāte strauji aug. Pēdējo trīs gadu laikā dalībnieču skaits pieaudzis par 35%, atspoguļojot pieaugošo interesi par sieviešu futbolu. Jaunatnes čempionāti: Plaša turnīru sērija dažādās vecuma grupās, kas aptver vairāk nekā 5000 jauno futbolistu visā Latvijā. Šie čempionāti nodrošina platformu jauno talantu atklāšanai un attīstībai. Telpu futbola līga: Nozīmīgs turnīrs, kas piesaista arvien vairāk dalībnieku. 2023. gadā tajā piedalījās 12 komandas, demonstrējot šī futbola paveida augošo popularitāti Latvijā.

Šī sacensību daudzveidība atspoguļo LFF centienus attīstīt futbolu visos līmeņos, nodrošinot, ka ikvienam ir iespēja iesaistīties un augt šajā sportā. LFF turpina strādāt pie jaunu inovāciju ieviešanas un esošo turnīru pilnveidošanas, lai veicinātu Latvijas futbola izaugsmi un konkurētspēju starptautiskā līmenī.

LFF attīstības programmas

LFF attīstības programmas ir Latvijas futbola nākotnes veidotājas, kas aptver plašu aktivitāšu spektru. Futbols skolās iniciatīva kopš 2019. gada ir revolucionāri mainījusi sporta stundas. Vairāk nekā 200 skolās visā Latvijā tagad ir moderni futbola laukumi un apmācīti skolotāji. Rezultātā skolēnu iesaiste futbolā ir pieaugusi par 35%, radot jaunu, sportiski aktīvu paaudzi.

Īpaši inovatīva ir “Futbols meitenēm” programma, kas lauzusi stereotipus par futbolu kā “puišu sportu”. Kopš 2020. gada tā piesaistījusi vairāk nekā 3000 jaunu dalībnieču, radot pamatu spēcīgai sieviešu izlasei nākotnē. Šī iniciatīva ne tikai veicina dzimumu līdztiesību sportā, bet arī paplašina talanta meklējumu loku, atklājot jaunas zvaigznes, kā piemēram, 16 gadīgo Annu Bērziņu, kura jau spēlē Latvijas sieviešu izlasē.

LFF treneru izglītības programma ir kļuvusi par paraugu citām Baltijas valstīm. 2023. gadā vien tika sagatavoti 150 jauni treneri, izmantojot inovatīvu pieeju, kas apvieno tiešsaistes un klātienes apmācības. Šie treneri tagad strādā ar jaunatnes komandām visā Latvijā, ieviešot modernās futbola metodes un celot spēles kvalitāti. Treneris Jānis Ozols stāsta: “Jaunās metodes ļauj mums attīstīt ne tikai tehniskās prasmes, bet arī spēlētāju taktisko domāšanu un komandas garu.”

Unikāls ir arī LFF reģionālās attīstības centru tīkls. Šie centri darbojas kā futbola attīstības mezgli mazākās pilsētās, nodrošinot profesionālu treniņu iespējas talantīgākajiem jauniešiem. 2023. gadā no šiem centriem nacionālajās jaunatnes izlasēs iekļuva 30% spēlētāju, apliecinot programmas efektivitāti. Viens no šādiem talantiem ir 17 gadīgais Kārlis Liepiņš no Valmieras, kurš šogad debitēja U-19 izlasē.

LFF attīstības programmas ne tikai ceļ futbola līmeni, bet arī veicina sociālo iekļaušanu un veselīgu dzīvesveidu. Tās ir Latvijas futbola nākotnes pamats, veidojot ne tikai sportistus, bet arī aktīvus, veselīgus pilsoņus. Šīs iniciatīvas ir būtiskas, lai Latvijas futbols turpinātu augt un attīstīties, radot jaunas iespējas talantiem un veicinot sporta popularitāti visā valstī.

Treneru izglītība

LFF treneru izglītības programma ir Latvijas futbola attīstības stūrakmens. Tā piedāvā daudzpusīgu apmācību sistēmu, sākot no UEFA C licences līdz pat prestižajai UEFA Pro licencei. 2023. gadā vien tika apmācīti 150 jauni treneri, kas tagad strādā ar jaunatnes komandām visā valstī. Programma apvieno teorētiskās zināšanas ar praktisko pieredzi, izmantojot jaunākās tehnoloģijas un metodes. Īpaši uzsvars tiek likts uz bērnu un jauniešu psiholoģiju, kas ir būtiska veiksmīgai trenera karjerai.

“Mūsu mērķis ir nodrošināt, lai katrs futbola treneris Latvijā būtu ne tikai augsti kvalificēts, bet arī spējīgs iedvesmot un attīstīt nākamo futbolistu paaudzi. Mēs ticam, ka labi sagatavoti treneri ir atslēga uz Latvijas futbola nākotni,” uzsver LFF Treneru nodaļas vadītājs Dainis Kazakēvičs, norādot uz programmas ietekmi Latvijas U-21 izlases nesenajiem panākumiem Eiropas čempionāta kvalifikācijā.

Šī pieeja ir būtiska, lai celtu Latvijas futbola konkurētspēju starptautiskā līmenī un veidotu spēcīgu pamatu nākotnes panākumiem. Tā veicina ne tikai sportisku izaugsmi, bet arī personības attīstību jauniešu vidū.

Grassroots projekti

LFF grassroots projekti ir Latvijas futbola attīstības pamats, vērsti uz plašu sabiedrības iesaisti un sporta popularizēšanu. Šīs iniciatīvas ne tikai veicina veselīgu dzīvesveidu, bet arī stiprina kopienas saites un veido nākotnes futbola paaudzi. Lūk, galvenie LFF grassroots projekti:

FootFamFest: Ikgadējs ģimeņu futbola festivāls, kas 2023. gadā pulcēja vairāk nekā 5000 dalībnieku no visas Latvijas, veicinot aktīvu dzīvesveidu un ģimeņu saliedētību. UEFA Disney Playmakers: Inovatīva programma meiteņu iesaistei futbolā, kas kopš 2021. gada piesaistījusi vairāk nekā 1000 dalībnieču vecumā no 5 līdz 8 gadiem, izmantojot Disney stāstus un tēlus. Bērnudārzu futbola projekts: 2023. gadā aptvēra 150 pirmsskolas izglītības iestādes, iepazīstinot ar futbolu vairāk nekā 3000 bērnu un liekot pamatus mūžilgai interesei par sportu. Skolu futbola programma: Ietver vairāk nekā 200 skolas visā Latvijā, nodrošinot regulāras futbola nodarbības un turnīrus, tādējādi veicinot bērnu un jauniešu fizisko aktivitāti un komandas garu. LFF starptautiskā sadarbība

Latvijas Futbola federācijas starptautiskā sadarbība ir stratēģisks tilts, kas savieno mūsu valsts futbolu ar pasaules eliti. Kopš iestāšanās UEFA un FIFA 1992. gadā, LFF aktīvi izmanto šīs partnerības sniegtās iespējas. UEFA HatTrick programma kopš 2004. gada palīdzējusi uzbūvēt 12 mūsdienīgus futbola laukumus Latvijā, tostarp Daugavpils Olimpisko centru – reģionālo futbola attīstības centru. FIFA Forward programma sniegusi atbalstu vairāk nekā 150 vietējiem projektiem, ieskaitot “Futbols skolās” iniciatīvu, kas kopš 2018. gada iesaistījusi vairāk nekā 10,000 skolēnu.

LFF pārstāvji aktīvi darbojas starptautiskajās komitejās, piemēram, LFF ģenerālsekretārs kopš 2021. gada ir UEFA Jaunatnes un amatieru futbola komitejas loceklis. Šī pārstāvniecība ļauj Latvijai ietekmēt lēmumus Eiropas futbola augstākajā līmenī. Pateicoties sadarbībai, Latvija regulāri uzņem starptautiskus turnīrus, ceļot valsts prestižu un stimulējot ekonomiku. 2023. gada UEFA U-19 čempionāta kvalifikācijas turnīrs Rīgā piesaistīja vairāk nekā 5,000 ārvalstu viesu, radot 1,2 miljonu eiro ienākumus vietējam tūrisma sektoram. Šādi pasākumi ne tikai veicina sporta infrastruktūras attīstību, bet arī iedvesmo jaunos talantus, redzot starptautiska līmeņa spēles savās mājās.

Finanses un caurskatāmība

LFF finansiālā pārvaldība ir kļuvusi par paraugu caurskatāmībai un efektivitātei Latvijas sporta organizāciju vidū. 2023. gadā federācijas budžets sasniedza 12,5 miljonus eiro, demonstrējot 15% pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Šis kāpums atspoguļo ne tikai LFF spēju piesaistīt jaunus finanšu avotus, bet arī sabiedrības augošo uzticību organizācijai.

Inovatīva pieeja finanšu caurskatāmībai izpaužas regulārajās “Atvērto durvju dienās”, kur futbola entuziasti tiekas ar LFF vadību, uzdodot tiešus jautājumus par līdzekļu izlietojumu. Šī iniciatīva ir būtiski stiprinājusi saikni starp federāciju un futbola kopienu. Turklāt, LFF izveidotā speciālā komiteja ne tikai uzrauga izdevumus, bet arī sniedz vērtīgus ieteikumus resursu optimizācijai.

Rezultātā 2023. gadā LFF spēja novirzīt par 20% vairāk līdzekļu jaunatnes programmām un infrastruktūras uzlabošanai. Piemēram, tika izveidoti 10 jauni mini-futbola laukumi mazpilsētās, piesaistot vairāk nekā 500 jaunus spēlētājus. Šī stratēģiskā pieeja ne tikai veicina futbola attīstību Latvijā, bet arī nostiprina LFF kā uzticamu un progresīvu organizāciju gan vietējā, gan starptautiskā līmenī. Transparence un efektīva resursu izmantošana ir kļuvusi par LFF vadmotīvu, radot pamatu ilgtspējīgai futbola izaugsmei valstī.

Nākotnes vīzija: ‘Futbols visiem 2030’

Latvijas Futbola federācijas stratēģiskais plāns “Futbols visiem 2030” ir ambiciozs ceļvedis nākotnei, kas paredz revolucionāras pārmaiņas Latvijas futbola ainavā. Šī vīzija balstās uz trim galvenajiem pīlāriem: iekļaušana, inovācijas un ilgtspēja. LFF mērķis ir līdz 2030. gadam dubultot aktīvo futbolistu skaitu, sasniedzot 100,000 reģistrētu spēlētāju, un nodrošināt, ka futbols ir pieejams ikvienam Latvijas iedzīvotājam neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai sociālā stāvokļa.

Plāns paredz izveidot “futbola centru” katrā Latvijas novadā, apvienojot modernas treniņu iespējas ar kopienas iesaisti. Īpaša uzmanība tiks pievērsta sieviešu futbolam, ar mērķi palielināt sieviešu īpatsvaru futbolā līdz 30% no visiem spēlētājiem. Inovatīvs elements ir “Virtuālās futbola akadēmijas” izveide, kas piedāvās bezmaksas tiešsaistes treniņus un izglītojošus materiālus, padarot futbola zināšanas pieejamas visā valstī.

LFF plāno arī revolucionāru pieeju talantu attīstībai, izmantojot mākslīgo intelektu spēlētāju analīzei un personalizētu treniņu programmu izveidei. Vides ilgtspēja ir vēl viens būtisks aspekts, ar mērķi līdz 2030. gadam padarīt visus LFF organizētos pasākumus oglekļa neitrālus. Šī vīzija ne tikai transformēs Latvijas futbolu, bet arī pozicionēs to kā inovatīvu un iekļaujošu sporta veidu Eiropas kontekstā.

Īstenojot šo plānu, LFF cer veicināt ne tikai sportisku izaugsmi, bet arī sociālo kohēziju. Tiek plānots organizēt regulārus kopienas turnīrus un futbola festivālus, kas pulcēs dažādu paaudžu un sociālo grupu pārstāvjus. Turklāt, sadarbojoties ar skolām un pašvaldībām, tiks izveidota “Futbola stunda” programma, integrējot futbola elementus fiziskās audzināšanas stundās. Šie pasākumi ne tikai popularizēs futbolu, bet arī veicinās veselīgu dzīvesveidu un stiprinās kopienu saites visā Latvijā.

Biežāk uzdotie jautājumi par Latvijas Futbola federāciju

Kad tika dibināta Latvijas Futbola federācija?

Latvijas Futbola federācija, dibināta 1921. gada 19. jūnijā kā Latvijas Futbola savienība, bija pirmā sporta organizācija jaunajā valstī. Pēc neatkarības atjaunošanas 1990. gadā tā atsāka darbību ar pašreizējo nosaukumu, turpinot futbola tradīcijas Latvijā.

Kas ir pašreizējais LFF prezidents?

Kopš 2020. gada jūlija Latvijas Futbola federācijas prezidents ir Vadims Ļašenko. Viņš pārņēma vadību no Kaspara Gorkša, koncentrējoties uz jaunatnes programmām un infrastruktūras uzlabošanu. Ļašenko vadībā LFF aktīvi veicina futbola attīstību visā Latvijā.

Kādas ir galvenās LFF organizētās sacensības?

LFF organizē vairākas nozīmīgas sacensības. Tonybet Virslīga ir augstākā līga, kam seko Optibet Nākotnes līga. 11.lv Latvijas kauss apvieno dažādu līmeņu komandas. Sievietēm galvenā ir LuckyBet Sieviešu līga. LFF rīko arī plašu jaunatnes čempionātu klāstu, veicinot talantu attīstību.

Kā LFF atbalsta jaunatnes futbola attīstību?

LFF aktīvi atbalsta jaunatnes futbolu, organizējot plašu čempionātu klāstu dažādās vecuma grupās. Federācija īsteno reģionālo attīstības centru programmu, nodrošina kvalificētus trenerus un rīko vasaras nometnes. LFF arī sadarbojas ar skolām, integrējot futbolu mācību programmās un veicinot bērnu iesaisti sportā. Statistika liecina, ka šīs iniciatīvas palielina jauno futbolistu skaitu par 15% gadā.

Kādi ir LFF galvenie finanšu avoti?

LFF galvenie finanšu avoti ir daudzveidīgi. UEFA un FIFA finansējums veido būtisku daļu, papildinātu ar valsts atbalstu. Nozīmīgi ir arī ieņēmumi no biļešu pārdošanas, sponsoru līgumiem, televīzijas pārraižu tiesībām un biedru maksām. LFF gūst ienākumus arī no futbola akadēmiju darbības.

Kā var iesaistīties LFF darbībā vai atbalstīt tās projektus?

LFF piedāvā daudzveidīgas iesaistes iespējas. Var kļūt par brīvprātīgo pasākumos, ziedot projektiem vai iegādāties fanu atribūtiku. Uzņēmumi var sponsorēt. Treneri un tiesneši var pieteikties apmācībām. Ikviens var atbalstīt, apmeklējot spēles un sekojot LFF sociālajos tīklos. Kopā veidosim futbola nākotni!

Kādi ir Latvijas futbola lielākie sasniegumi starptautiskā līmenī?

Latvijas futbola lielākais sasniegums ir kvalifikācija 2004. gada Eiropas čempionātam, kur izlase spēlēja grupā ar Vāciju, Nīderlandi un Čehiju. Nozīmīgs panākums bija uzvara pār Ungāriju kvalifikācijā ar 1:0. Jaunatnes līmenī U-19 izlase 2023. gadā pirmo reizi sasniedza Eiropas čempionāta elites raundu.

Kā LFF sadarbojas ar UEFA un FIFA?

LFF cieši sadarbojas ar UEFA un FIFA, piedaloties starptautiskos projektos un programmās. Šī sadarbība ietver finansiālu atbalstu infrastruktūras attīstībai, treneru izglītībai un jaunatnes programmām. LFF pārstāvji aktīvi darbojas UEFA un FIFA komitejās, ietekmējot Eiropas un pasaules futbola politiku.

Kādas ir LFF galvenās attīstības prioritātes tuvākajiem gadiem?

LFF galvenās attīstības prioritātes ietver jaunatnes futbola stiprināšanu, infrastruktūras uzlabošanu un treneru izglītības pilnveidošanu. Federācija koncentrējas uz sieviešu futbola attīstību, digitālo tehnoloģiju ieviešanu un starptautisko sadarbību. Būtiska ir arī futbola popularizēšana reģionos un finansiālā ilgtspēja.

Kā LFF veicina sieviešu futbola attīstību Latvijā?

LFF aktīvi veicina sieviešu futbolu, organizējot LuckyBet Sieviešu līgu un attīstības programmas. Tiek rīkotas meistarklases, turnīri un nometnes meitenēm. Federācija investē infrastruktūrā, treneru izglītībā un veido ceļu profesionālām karjerām. 2023. gadā dalībnieču skaits pieauga par 15%.